Arkalarında terör örgütleri var

 AYDIN HASAN Ankara – Mustafa, “Kayseri’de yaşanan ferdi bir olay vardı. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, suçluyu zaten cezalandırıyor. Bu olayı provoke eden çevreler oldu. Aynı şekilde Suriye’de Türkiye ile ittifakı, ilişkileri bozmak isteyenler halkı provoke etti. Türkiye’ye verilen zarar bize verilmiş olur. Bu tamamen bir provokasyon. Suriye’de olanların hesabını
biz göreceğiz” dedi.

Azez, El Bab, Afrin, Cerablus gibi yerlerde olaylar olduğunu belirten Mustafa, şunları kaydetti: “Afrin’de olaylar daha fazlaydı. Bu da, PKK’nın hücrelerinin orda etkin olduğunu gösteriyor. Türk bayrağı Türk milleti için ne kadar kutsal ise bizim için de kutsaldır. Olaylara karışanları tek tek tespit ediyoruz. Sosyal medya üzerinden hareket eden gruplar var. Bunların arkasında terör örgütleri PKK, DAEŞ ve El Kaide’nin kalıntıları radikal gruplar var. Bu örgütlerin arkasında istihbarat servisleri var; İran, Rusya ve rejim var. Birden fazla devlet var.” 

Mustafa “1 Temmuz’da karar aldık. Kapılara doğru hareketler vardı. Tedbir amaçlı olarak Cerablus, Akçakale, Öncüpınar ve Çobanbey sınır kapılarını geçici olarak kapattık” dedi.

‘TELEGRAM’DA ÖRGÜTLENİYORLAR’

Ümran Stratejik Araştırmalar Merkezi Araştırma Direktörü Ömer Özkızılcık da “Kayseri’de eylem yapanlar sivil vatandaşlar değildi. Bunlar daha önceden örgütlenmiş linç gruplarıydı. Aynı şekilde Suriye’de de Telegram üzerinden örgütlenmiş provokasyon grupları var. Suriye’nin kuzeyinde Türkiye aleyhine Rusya, rejim ve PKK’nın propaganda grupları var. Son olaylar, Kayseri’deki olaylar yüzünden yaşanmadı. İki yıl önce (Dönemin Dışişleri Bakanı) Mevlüt Çavuşoğlu rejimle ilişki kurulacak açıklaması yaptığında da benzer olaylar yaşanmıştı. Cumhurbaşkanı’nın açıklamaları bölgedeki insanları etkiledi” dedi. 

PROVOKASYONA GEÇİT YOK!

Kayseri’de bir taciz olayının ardından başlayan Suriyeli sığınmacılara yönelik olaylar, başka illere de sıçradı. Güvenlik kaynakları, hem Türkiye hem de Suriye’nin kuzeyindeki olayların takip edildiğini ve gerekli müdahalelerin yapıldığını belirtti.

Kayseri’de Suriyeli bir kişinin, akrabası olan bir kız çocuğunu taciz ettiği iddiası üzerine kentte çıkan olayların ardından, Suriye’de de Türk güçlerinin kontrolü altındaki bölgelerde Türk bayraklarının indirilmesi ve araçlara saldırı düzenlenmesi gibi olaylar yaşanmıştı. Türkiye’de provokatörlerin Suriyelilere yönelik eylemlerine karşı Suriye’nin kuzeyinde de Türk güçlerinin kontrolündeki bölgelerde karışıklıklar meydana geldiğini belirten güvenlik kaynakları, bazı kentlerde önceki gece Suriyelilere ve Suriyelilere ait iş yerlerine yönelik eylemler olduğunu, Suriye tarafında da Türklere karşı eylemler yapıldığını aktardı.

‘İZİN VERİLMEYECEK’

MİT, İçişleri Bakanlığı ve Emniyet güçlerinin “hem Türkiye’de hem de Suriye’nin kuzeyinde eşgüdüm halinde yaşanan olayları takip ettiğini ve gerekli müdahalelerin yapıldığını” belirten kaynaklar, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne karşı faaliyet gösteren, Türkiye’nin izlediği dış politikaya karşı düzeni bozmak isteyen provokatif eylemlerde bulunan kişiler ve eylemlerde yer alanlar yakalanmıştır. Eylemlere karışan ve olayları kızıştıran her kişi tespit edilerek, gerekli işlemlerin yapılmasına devam edilmektedir. Bu eylemlere hiçbir şekilde izin verilmeyecektir” ifadelerini kullandı.

İŞ YERLERİNE SALDIRDILAR

Kayseri’nin ardından önceki gece başka kentlerde de protesto gösterileri düzenlendi. Bazı gösteriler, şiddet eylemlerine dönüştü.

■ Hatay Antakya’da toplanan bir grup, mülteci karşıtı gösteri yaptı. “Ülkemde mülteci istemiyorum” sloganı atan topluluk olaysız şekilde dağıldı. Kırıkhan ilçesinde de önceki akşam kalabalık bir grup Türk bayraklarıyla konvoy oluşturdu. Topluluk, mülteciler aleyhine sloganlar atarken, Cumhuriyet Mahallesi’nde küçük bir grup, Suriye uyruklu kişilere ait manav dükkanını ateşe verdi. Bayırbucak Caddesi’nde iki telefon dükkanı da yine kalabalık tarafından tahrip edildi. Olaylara karıştığı belirlenen sekiz şüpheli gözaltına alındı.

■ Gaziantep’te göstericiler, Suriyelilere ait bazı iş yerleri ve araçlara zarar verdi. Olaylar, polisin müdahalesiyle büyümeden sonlandırıldı.

CAMLARI KIRDILAR

■ Antalya’nın Serik ilçesinde bir grup, Suriyelilere ait araçlara zarar verdi. Suriyelilere ait bir motosiklet cadde ortasında ateşe verildi. Göstericiler gelen itfaiye ve sağlık ekiplerine de engel oldu. Grup, Suriyelilere ait iş yerlerine de taşlarla saldırıp camlarını kırdı. Olaylar, yetkililerin çabasıyla 03.00 sıralarında yatıştırıldı. Soruşturma kapsamında, sosyal medya hesaplarından provokatif paylaşımlar yapan şüpheliler M.T. ve D.A., gözaltına alındı.

■ Konya Ereğli’de Suriye uyruklu bir kişiye ait iş yeri ateşe verildi.

■ Kilis’te bir grup araçlarla konvoy halinde sokaklara indi, polis kalabalığa müdahale etti.

‘ARALARINDA GÖÇMEN KAÇAKÇISI DA VAR’

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, sosyal medyadan yaptığı açıklamada, “Kayseri’de meydana gelen çirkin olay sonrası ülkemiz genelinde bazı şehirlerimizde Suriyelilere yönelik provokatif eylemler gerçekleştirilmiştir. Yasa dışı yollara başvurularak gerçekleştirilen provokatif eylemler sonrası 474 şahıs gözaltına alınmıştır” ifadelerini kullandı.

Yerlikaya “Gözaltına alınan şahısların 285’inin çeşitli suçlardan (göçmen kaçakçılığı, yaralama, uyuşturucu, yağma, hırsızlık, mala zarar verme, cinsel taciz, dolandırıcılık, parada sahtecilik, tehdit, kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma v.b.) adli kaydı olduğu tespit edilmiştir” dedi. Vatandaşlara uyarıda bulunan Yerlikaya, “Provokasyonlara gelmeyelim. Devletimize ve milletimize karşı bu komploları kuranlar hak ettikleri karşılığı göreceklerdir” açıklamasında bulundu.

DİKKATLE İZLENİYOR

Millî Savunma Bakanı Yaşar Güler, Milli Savunma Bakanlığı’nda TSK Komuta Kademesi, bakan yardımcıları ve birlik komutanlarının katılımı ile dün düzenlenen video telekonferans toplantısında konuştu. Terörle mücadele faaliyetlerine değinen Güler, örgütün sözde liderlerinin operasyon bölgelerinden çeşitli bahanelerle ayrılarak, kendilerince daha emniyetli olduğunu düşündüğü geri bölgelere kaçtıklarını belirtti. Güler “Çöküş içerisindeki terör örgütü
için kaçınılmaz son her geçen gün yaklaşmaktadır” dedi.

‘REDDEDİYORUZ’

“Terör örgütünün Suriye’nin kuzeyinde yapay terör devleti kurma çabasının bir aşaması olarak gördüğümüz sözde özerk yönetim ve yerel seçim faaliyetlerini kesinlikle reddediyoruz” diyen Güler “Suriye’yi parçalamaya ve halkının iradesini tutsak etmeye yönelik bu çabalar nafile girişimlerdir. Zira güney sınırlarımızın hemen ötesinde bölücü örgütün bir ‘terör koridoru’ kurmasına asla müsaade etmeyeceğiz” ifadelerini kullandı. Güler, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bununla birlikte Suriyeli sığınmacılar konusunda son dönemde oluşturulmaya çalışılan olumsuz algı ve artan gerilimler dikkatle izlenmektedir. Türkiye’ye karşı faaliyet gösteren bazı unsurların kamu düzenini bozma girişimleri devletimizin tüm birimleriyle  gösterdiği özverili çaba sayesinde başarısız kılınacaktır.”

FİTNENİN PEŞİNE TAKILMAYIN

Suriye’nin kuzeyinde Türkiye’nin kontrolündeki harekat bölgelerinde çıkan olaylarla ilgili Suriye muhalefetinin komutanlarından açıklamalar geldi. Suriye devriminin sembol isimlerinden Suriye Milli Ordusu (SMO) 2. Kolordu Komutanı Fehim İsa, “Özgürleştirilmiş bölgelerde görevini yerine getiren Türk kardeşlerimize saldıran, kamu malları ile özel mülklere zarar veren provokatörlere uymamamız gerek. Fitne ateşi yakan, fitneye körük ile gidenlerin peşine takılmamamız gerek. Türk bayrağına saygılı olmamız gerek” dedi.

‘HESAP SORACAĞIZ’

Şamiye Cephesi komutanı Ebul İz de, güvenlik ve istikrarın sürdürülmesinin öneminin altını çizerek, “Cephe El Şamiye liderliği, üyelerine güvenlik ve emniyeti sağlamak, kamu ve özel kurum ve kuruluşlar ile bunların çalışanlarını korumak için üzerlerine düşen görevi yerine getirmeleri gerektiği konusunda talimatlar yayınladı” ifadesini kullandı. İtidal çağrısı yapan Ebul İz, “İnsanlara veya mallara yönelik her türlü sabotaj veya suistimal eylemini güçlü bir şekilde kınıyoruz. Barışçıl hareketin, barış içinde bir arada yaşamanın ve halkın tüm bileşenleri arasındaki karşılıklı saygının imajını çarpıtanlardan hesap sormak için çalışacağız” dedi.

SMO bileşenlerinden Hamza ve Süleyman Şah tümenlerinin oluşturduğu Müşterek Kuvvetler de Türk bayrağını göndere çekerek “kardeşiz” mesaj verirken bölge halkına “fitne sahiplerinin peşinden gitmeyin” çağrısı yapıldı. SMO’ya bağlı Sultan Murat Tugayı’nın açıklamasında da, “Fitne ateşini körüklemeye ve büyütmeye çalışanlara karşı dikkatli olmalıyız. Türk halkına olan saygımız sonsuzdur” denildi.

BIÇAKLI TEHDİDE TUTUKLAMA

İstanbul Sarıyer’de dün gece 02.00 sıralarında bir kişi, bir sitenin önünde elinde bıçakla Arap iş insanlarını tehdit etti. Cep telefonu kamerası ile kaydedilen görüntülerde şüphelinin çevredekilere tehditler yağdırarak küfrettiği görüldü. İhbar üzerine olay yerine polis ekipleri yönlendirildi. Evinde gözaltına alınan şüpheli M.İ. (43) çıkarıldığı nöbetçi sulh ceza hakimliğince tutuklandı.

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir