Dolar kahini Selçuk Geçer tarih verdi: Piyasalar altüst olacak

Dolar/TL ile ilgili tahminleriyle dikkatleri üzerine çeken ve yatırımcıların sıkça takip ettiği ünlü ekonomist Selçuk Geçer bu kez yatırım aracı doları işaret etti.

Yatırımcılar nakit birikimlerini değerlendirmek için farklı yatırım araçlarına yöneliyor. Bunlar arasında son bir yıldır rekor seviyelerde yükselen kripto paralar da bulunuyor.

Son zamanlarda yaşanan dalgalanmalar yatırımcıları endişelendiriyor. Ünlü ekonomist Selçuk Geçer, belirli bir altcoini işaret ederek bu alandaki rekoru açıkladı.

KRİPTO PARADA REKOR

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Ocak ayında birkaç spot Bitcoin ETF’ini onayladığını duyurmuştu. Bu açıklamanın ardından Bitcoin, üç aylık bir süreçte rekor seviyesini kırarak 69 bin dolardan 73 bin dolara kadar yükselmişti.

Geçtiğimiz günlerde spot Ethereum (ETH) ETF’lerinin de onaylanması ile dikkatler bu kez Ethereum’a çevrildi. Bitcoin’deki yükselişin benzerinin Ethereum’da da yaşanması bekleniyor.

REKOR YÜKSELİŞLER DEVAM EDİYOR

Bu yükselişlerin ardından ani düşüşler de yaşandı. Bu noktada birçok yatırımcının elindeki varlıklar hızla değer kaybetti. Ancak yükseliş döneminde de çok kazananlar oldu.

Kripto paralar, ‘Halving’ olarak bilinen ve boğa sezonu olarak adlandırılan döneme yeniden girdi. Bu dönemde Bitcoin ve diğer kripto paraların üretim hızının düşmesi bekleniyor.

Bu nedenle, ürün arzının azalması sonucu önümüzdeki bir yıl içinde kripto paralarda rekor yükselişler tahmin ediliyor.

“XRP’DE FENA HAREKETLER OLACAK”

Uzmanlar, görüşlerini paylaşmaya devam ediyor. Ünlü ekonomist Selçuk Geçer, belirli bir altcoinin rekor seviyelere ulaşacağını öne sürdü.

Geçer, “XRP piyasasında çok fena hareketler göreceğimizi düşünüyorum. Yeni ETF’lerin gündeme gelmesiyle birlikte XRP’nin de bu ETF’ler arasında yer alacağı konuşulabilir” dedi.

“DOLAR 100 LİRA OLACAK”

Selçuk Geçer, dolar ve faiz arasında bir karşılaştırma yaparak, yatırımcıların yatırım yapmaları durumunda elde edecekleri geri dönüşleri analiz etti.

Ekonomist Selçuk Geçer, doların 100 TL olacağını öngörerek, yatırımcıların dolar mı alacakları yoksa paralarını faize mi yatırmaları gerektiği konusunda değerlendirmelerde bulundu.

Geçer, faiz getirilerinin doların değerine ne kadar etkili olduğunu matematiksel olarak inceledi.

“PARANIZ YÜZDE 80 ERİYEBİLİR”

Selçuk Geçer, doların mevcut seviyelerini koruyamaması durumunda, parasını Türk lirasına faize yatıranların zor durumda kalabileceğini iddia etti.

Geçer, “Büyük bankalar gibi işlem yapamazsanız, Türk liranızın değeri düşebilir. Yüzde 63’lük bir getiri beklerken, paranızın yüzde 80 kadar eriyebileceğini görebilirsiniz” şeklinde konuştu.

NET TARİHİ DUYURDU

Geçer, doların gerçek değerinin 50 TL olduğunu ifade ederek, enflasyonun bu değeri daha da yukarı çekebileceğini vurguladı. “TÜİK’in enflasyonu yüzde 30, 20 veya 40 olarak açıklamasına rağmen, enflasyonun artmaya devam edeceğini düşünüyorum” diyen Geçer, gelecek yıl enflasyonun yüzde 70’e ulaşabileceğini ve buna ek olarak yüzde 20-30 artış beklendiğini belirtti.

‘FAİZ GETİRİSİNDE PARANIZ DEĞER KAYBEDER’

Geçer, bu durumun fiyatlarda yüzde 100’lük bir artışa neden olabileceğini ve doların en iyimser senaryoda bile 70-80 TL aralığında olabileceğini vurguladı.

Merkez Bankası’nın faiz oranını yüzde 50’de sabit tuttuğuna dikkat çeken Geçer, “Türkiye’deki enflasyon yüzde 69,80 iken, yüzde 50 faiz oranının getirisi ne olur? Bu, paranızın yüzde 20’sinin değer kaybetmesi anlamına gelir” dedi.

‘ŞİRKETLER İFLAS EDER YATIRIMCI BİRİKİMİNİ KAYBEDER’

Geçer, televizyon ekranlarında görülen 32 TL’lik doların gerçek değerinin 50 TL olduğunu ve kümülatif enflasyonla birlikte doların 60-70 TL seviyelerine çıkacağını ifade etti.

Ünlü ekonomist, “Bir noktada doların 70 TL’yi aşması ve 100 TL’ye ulaşması olasıdır. 1994 ve 2001 yıllarında olduğu gibi…” şeklinde konuştu.

Bu durumda döviz borcu olan şirketlerin iflas edeceğini ve Türk Lirası’nda kalan vatandaşların birikimlerini tamamen kaybedebileceklerini öngördü.

Geçer, TL’yi faize yatırmanın getirisini şu şekilde hesapladı:

100 bin dolarınız var ve bunu TL’ye çevirip faize yatırdınız. Bu, 3 milyon 200 bin TL eder. Yüzde 63’lük faiz oranıyla, 3 ayda 480 bin TL, 6 ayda 960 bin TL, bir yılda ise 1 milyon 920 bin TL kazanırsınız.

100 BİN DOLARIN DOLAR GETİRİSİNİ AÇIKLADI

Ünlü ekonomist, aynı 100 bin doları dolar olarak tutmanın getirisini de hesapladı:

Doların gerçek değerinin 50 TL olduğunu varsayarsak, yıl sonunda dolar 40 TL olursa 800 bin TL, 45 TL olursa 1 milyon 843 bin TL kazanırsınız. Bir yıl sonra doların 70 TL olması durumunda ise, getiri 3 milyon 891 bin TL olur ve yüzde 121 getiri sağlar. Faiz getirisi ise 1 milyon 920 bin TL olacaktır.

Not: Haberde yer alan değerlendirmeler yatırım kapsamında değildir. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesi verilmemiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir